Naše videa Vám poradí, jak zvládnout péči v domácím prostředí

ilustrační videoPéče v domácím prostředí o děti či dospělé se zdravotním postižením, o nemocné, stárnoucí rodiče či partnera je náročná a patří k jedněm z nejtěžších situací v životě, se kterými se setká mnoho z nás. Informace a návody, které by v těchto případech pomohly, nejsou snadno dostupné. Pečující na péči ale nemusí být sami!

Pracovníci z Centra pro komunitní práci střední Čechy vytvořili video rady pod souhrnným názvem „Pečovat a žít doma je normální". Vznikla 4 videa, která obsahují rady, jak se s náročnou situací vyrovnávat: Co udělat nejdříve, Finanční a materiální podpora, Kdo mi s péčí pomůže a Co a jak dál.

V České republice jsou stovky tisíc těch, kteří pečují o své blízké, a část z nich neví, jak na péči nebýt sám. Dochází k tomu, že jsou mezi námi lidé, kteří několik let doma pečují, např. o manžela, partnera, dítě/dospělé dítě se zdravotním postižením a nevyužívají všechnu podporu, kterou stát a další instituce nabízejí. Vytvořená videa pro pečující na sebe tematicky navazují, vycházejí z našich zkušeností, zkušeností našich klientů a rozhovorů s odborníky. Forma videí reaguje na různé komunikační možnosti pečujících. Animace umožní se vizuálně zorientovat, díky mluvenému slovu získají informace i lidé se zrakovým postižením, titulky zprostředkují obsah i těm, kteří mají horší sluch, a znakový jazyk zajistí předání informací neslyšícím.

ilustrační video2

První video obsahuje rady a doporučení, co je potřeba zařídit, když rodina začíná o někoho pečovat. Druhé video je věnováno možnostem materiální a finanční podpory, kterou mohou pečující čerpat. Třetí video poskytuje základní rady, které sociální a jiné služby mohou pečujícím rodinám pomoci. Poslední video je věnováno tomu, jak se vyrovnat s odchodem blízkého člověka, a praktickým otázkám, které je potřeba vyřešit.

Cílem je šířit informace ve srozumitelné a snadno dostupné podobě mezi co největší počet pečujících. Zvlášť v současné době jsou videa vhodným zdrojem informací pro rodiny či jednotlivce, kteří doma pečují o své blízké.

Videa vznikla ve spolupráci s grafickým studiem Mowshe s.r.o., Deaf friendly a dalšími odborníky. Jsou dostupná zdarma pro všechny zájemce, např. poskytovatele sociálních a zdravotních služeb, města, obce a další instituce.


Kontaktní osoba Mgr. Martina Macurová, ředitelka CPKP střední Čechy

 

b_450_94_16777215_00_images_loga_donoru_Logo_OPZ_barevné.jpg

Video č. 1 Co udělat nejdříve vzniklo v rámci projektu Plánujeme komunitně pro Hořovice a spádové obce, podpořeného z ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost, registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/16_063/0006561.

Video č. 2 Finanční a materiální podpora vzniklo v rámci projektu Pečovat a žít doma je normální 2 – podpora neformálních pečovatelů na Berounsku, Dobříšsku a Hořovicku, podpořeného z ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost, registrační číslo CZ.03.2.60/0.0/0.0/18_088/0010755.

Video č. 3 Kdo mi s péčí pomůže vzniklo v rámci projektu Pečovat a žít doma je normální – podpora neformálních pečovatelů na území ORP Lysá n/L a Brandýs n/L – Stará Boleslav, podpořeného z ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost, registrační číslo CZ.03.2.60/0.0/0.0/18_088/0010746.

Video č. 4 Co a jak dál vzniklo v rámci projektu Pečovat a žít doma je normální 2 – podpora neformálních pečovatelů na Berounsku, Dobříšsku a Hořovicku, podpořeného z ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost, registrační číslo CZ.03.2.60/0.0/0.0/18_088/0010755.

CpKP střední Čechy podpořili