Závěrečná mezinárodní konference k projektu Mosty z chudoby

Ve dnech 9. – 10. října 2014 se v Otrokovicích na Zlínsku uskutečnila závěrečná konference k projektu Mosty z chudoby – strategie pro profesionály a komunity. Konference byla určená především pro zástupce neziskových organizací pracující s cílovou skupinou osob projektu, veřejné správy a dalších účastníků procesu komunitního plánování sociálních služeb. Pozvání přijali také hosté ze Slovenska, USA, Irska a Skotska.

Program konference byl zaměřen na detailní představení projektu, jeho výstupů a jednotlivých částí strategie Mostů z chudoby, tedy programu Pokrok a podpůrného systému Kruhy. Zpětnou vazbu na realizaci programu Pokrok v praxi pak představili vedoucí facilitátoři jednotlivých skupin a absolventi programu ze Zlína, Břeclavi a Brna. Bouřlivý potlesk sklidili zejména absolventi programu Pokrok, kteří dokázali otevřeně mluvit o svých životních problémech a popsali přínosy, které jim přinesl program Pokrok, ve snaze zlepšit si svou budoucnost. Povzbuzující na této zpětné vazbě bylo také zjištění, že několika absolventům programu se již podařilo získat nové zaměstnání. Například jedna paní ze Zlínské skupiny získání nového zaměstnání přisuzovala zlepšeným komunikačním dovednostem, které si osvojila právě díky programu Pokrok a otevřeným vystupováním všech účastníků skupiny na pravidelném setkávání.

Důležitou součástí programu byla také vystoupení zahraničních hostů. Hlavním lákadlem na konferenci byla osobní účast autora strategie Mostů z chudoby Philipa DeVola z USA, který účastníkům přiblížil principy fungování celé strategie, nastínil směr dalšího rozvoje strategie ve světě na základě dobré praxe a diskutoval nad dalším využitím strategie v České republice. Kromě Philipa DeVola se se svými zkušenostmi s realizací Mostů z chudoby podělili také hosté ze Slovenska, Irska a Skotska. Ze Slovenska vystoupili Mgr. Denisa Francanová, zástupce slovenského partnera Rady pre poradenstvo v sociálnej práci, a RNDr. Miroslav Pollák za Ustav rómskych študií Prešovské univerzity. Z Irska se pak zúčastnil pan Conor Holmes, ředitel irského partnera Outside the Box Learning Resources Ltd. a ze Skotska paní Amreeta Kaur, realizátorka Mostů z chudoby ve Skotsku.

Věříme, že konference byla pro všechny účastníky velkým přínosem a povede k dalšímu šíření této strategie v organizacích, které přímo pracují s lidmi ohroženými chudobou. Naším současným hlavním cílem je, aby se strategie Mostů z chudoby v České republice dále rozvíjela, a mohla tak pomáhat lidem v jejich snaze o získání zaměstnání a vedení důstojného života ve společnosti.

Jménem ředitelky Centra pro komunitní práci východní Morava, Mgr. Gabriely Fellingerové nám dovolte poděkovat za účast, diskuzi, otevřenost a zájem použít tuto strategii na různých úrovních. Věříme, že se stane úspěšným prvkem v boji proti chudobě v České republice.

b_310_173_16777215_00_images_konferencemosty1.jpg

b_309_174_16777215_00_images_konferencemosty2.jpg

b_311_175_16777215_00_images_konferencemosty3.jpg

b_309_176_16777215_00_images_konferencemosty4.jpg

b_411_56_16777215_00_images_logo1.jpg

Projekt „Mosty z chudoby – strategie pro profesionály a komunity“, reg. č. CZ.1.04/5.1.01/77.00281 je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

CpKP východní Morava podpořili

Další aktivity CpKP východní Morava